piątek, 25 listopada 2016

Dieta: zapotrzebowanie kaloryczne na białko, tłuszcz oraz węglowodany.

Informacje o tym jak i gdzie odkładają się niechciane kalorie, zalewają nas z każdej możliwej strony przez telewizję, internet, a także reklamy na przystankach autobusowych i innych. W pewnym momencie człowiek zaczyna myśleć, że każda kaloria jest zła i trzeba się jej pozbyć, a najlepiej wszystkich na raz, nie jeść nic, bo jeszcze pójdzie w boczki?

Żeby wyglądać ładnie trzeba jeść, tylko wybór kalorii które się zjada powinien być z tych zdrowych rzeczy, a nie przetworzonych lub ociekających cukrem i tłuszczem.

Jeśli znasz swoje zapotrzebowanie kaloryczne (jeśli nie znasz spójrz o tutaj) powinieneś też wiedzieć ile Twój organizm potrzebuje białka, węglowodanów i tłuszczy.
Niektórzy będą zaskoczeni, ale węglowodany są potrzebne do normalnego funkcjonowania i tłuszcz także.

Ostatnio długo było głośno o tym jak węglowodany tuczą. Jeśli ktoś spożywa cukry proste w postaci czekolady, batoników i cukru stołowego, to jest taka możliwość (a nawet pewność), ale nie powinno ograniczać się innych źródeł węglowodanów takich jak: ryże i makarony (najlepiej pełnoziarniste), kasze, owoce (do godziny 16), warzywa oraz pieczywo razowe.
Węglowodany to źródło energii, ich niedobór źle wpływa na przemianę materii, potrzebne są nam do lepszego spalania tłuszczu. Dzięki węglowodanom utrzymujemy stałą temperaturę ciała , mają także funkcję budulcową w naszym organizmie.

To teraz dalej: tak tłuszcz jest potrzebny. Nie oznacza to, że masz smażyć z rana jajka na smalcu, na obiad wjeżdża boczek z karkówką, a na kolację golonka. Nie. Chodzi o ten dobry tłuszcz, czyli oleje; sezamowy, kokosowy, rzepakowy, lniany, oliwa itd, chude mięso, minimum raz w tygodniu tłuste ryby, a także orzechy np. arachidowe plus migdały, pestki dyni.
Dzięki dostarczaniu tłuszczów do organizmu witaminki lepiej się wchłoną (niektóre są rozpuszczalne tylko w tłuszczach), Twój mózg będzie sprawniejszy, możesz uniknąć wielu chorób, a także utrzymać swój cholesterol na dobrym poziomie. Tłuszcz jest potrzebny do produkcji niektórych enzymów i hormonów, a także pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej!

Białko jest jednym z najważniejszych składników jakie należy uzupełniać. Przy dużej aktywności fizycznej i zbyt małym spożyciu białek organizm zaczyna rozkładać własne mięśnie, więc lepiej nie dopuścić do takiej sytuacji i proponuję nie próbować drastycznej diety niskobiałkowej. Białko ma funkcję budulcową w naszym organizmie, dzięki niemu mamy nowe komórki i tkanki. Niektórzy twierdzą, że poprawia humor! Tak więc nie trzeba się bać mięsa, ryb, jajek, mleka (jeśli ktoś toleruje), twarogów itd.

Według WHO - światowej organizacji zdrowia, powinno się przyjmować:
  1. Białko 15%
  2. Tłuszcz 30%
  3. Węglowodany 55%
Teraz możesz podzielić swoją Całkowitą Przemianę Materii (CPM) według wartości procentowych podanych wyżej, dzięki temu dowiesz się ile powinieneś spożywać białka, węglowodanów i tłuszczy. Oczywiście te wartości są umowne, jeśli przyjmiesz 20% białka, 30% tłuszczów i 50% węglowodanów, bo będziesz się czuć lepiej, to nic złego się nie stanie.

Nie zapominaj nigdy o warzywach, nie dość że są zdrowe, mają dużo witamin, to jeszcze są mało kaloryczne, smaczne i zapychające. 

Jeśli jednak chcesz uciąć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, to rezygnuj z węglowodanów zmniejszając po 100kcal np. na tydzień. Przynajmniej nie zrobisz sobie krzywdy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz